úterý 19. listopadu 2013

Camphill České Kopisty - OBNOVEN A POSÍLEN

Milí naši přátelé!

Po delší odmlce se opět hlásíme z Českých Kopist. Tentokrát již s dobrou zprávou o tom, jak se nám celou událost podařilo zvládnout. Především však s pomocí a podporou mnoha dobrých lidí.

První obyvatelé se vrátili již začátkem srpna

Po úvodní informační explozi ohledně povodní jsme se ihned pustili do práce. Voda byla pořád ještě ve vsi, ale k nám už začaly proudit nové síly pomocníků v počtech, které jsme zpočátku vůbec neočekávali. Byli to často i lidé, které jsme předtím vůbec neznali. V průběhu letních týdnů se tak u nás vystřídalo kolem 200 lidí, z různých míst české republiky i zahraničí.

Mezinárodní posila - workcamp INEX

Ti, kteří chtěli a mohli, pomáhali i formou materiálních a finančních darů, včetně sbírek a benefičních koncertů. Na našich účtech jsme přijali pomoc od cca. 150 jednotlivců a 20 organizací. Pomoc přicházela hlavně z Česka, ale i z Německa, Švýcarska a Velké Británie. Naše informační stránky shlédlo na 1.000 lidí. Postupně jsme získávali zájem, důvěru a podporu, jejíž dozvuky vnímáme do dnes. Za všechny vzpomeneme neznámého dárce, který daroval nový traktor Belarus pro Statek, anebo příspěvky od dvou popovodňových institucí na dodatečnou rekonstrukci ve výši 1mio Kč.

Nový pomocník s motorem Lamborgini

S mnohou pomocí (viz průběh), za kterou jsme všem velice vděčni, jsme byli schopni začátkem srpna, necelé 2 měsíce po povodních, obnovit základní provoz. Vrátili se naši stálí obyvatelé. V rozestavěném podkroví bydlely desítky dobrovolníků. Na zrekultivovaných polích začaly dozrávat první popovodňové plody. Od září jsme obnovili dodávku zeleniny pro naše bedýnkáře, kteří nás nečekaně podrželi v nejtěžší chvíli a dodali nám odvahu a sílu do další práce.

Uživatelé, dobrovolníci a spolupracovníci
Nová úroda - rekordní daikony
Dnes je již Povodeň 2013 za námi. Bylo to hodně práce. Ale byl to i krásný letný čas s množstvím nových pomocníků a přátel. Všichni naši obyvatelé jsou opět u nás a práce na statku i v dílnách začíná znít obnoveným rytmem. Camphill České Kopisty se svým Svobodným statkem na soutoku je obnoven, očištěn a posílen

A pravděpodobně i díky Vám. DĚKUJEME ! 

Naše práce pokračuje dál... ještě o nás uslyšíte :-)


Camphill České Kopisty
Svobodný statek na soutoku
Jaroslav Lenhart
Žaneta Lenhartová
Vojta Klusák
Tomáš Hurych
Katarína Králiková
Michal Svoboda
Jana Čapková
Vojta Fiala
Petr Jedlička
Dana Pokorná
Dana Komárková
Eva Tempírová
Ilona Borosová
Mirek Béra
Anna Klčová
Petr Vacek
Petr Nejtek
Peter Veselý